Любляна – кръстопът на три свята
Любляна има бурно минало. В древността градът е римски лагер на име Емона. По-късно, през ранното Средновековие, областта е заселена от славяни и е наречена Лувигана. Селището получава статут на град през XIII в. Скоро след това е завладяна от Хабсбрургите и преименувана на Лайбах.
Какви забележителности в Любляна да видим?
Изберете най-добрата екскурзия в Словения. Офертите са предоставени от grabo.bg.
Годишно градът се посещава от множество туристи. Интересните места в Любляна са:
Замъкът на Любляна
Тази величествена сграда се намира на високия хълм над града. Построен е през XII в., на мястото на стари римски укрепления. Замъкът трябвало да бъде издигнат отново след земетресение през XVI в., но по време на Наполеоновите войни понася сериозни щети, което намалява военната му стойност. На стража остава само един пазач в кулата на крепостта. Неговата задача била да стреля с оръдието, ако забележи огън в града или когато в Любляна имало важна делегация. Днес Замъкът в Любляна предлага на посетителите си виртуален музей, който представя историята на градът с 3D изображения. От 2007 г. туристите са облагодетелствани във връзка с изкачването на хълма. Направен е кабинков лифт, който се движи нагоре по хълма до Замъка.
Катедралата „Свети Никола” е църква в бароков стил от XVIII в. Зад скромния й външен вид се крие пишен интериор с декоративни мазилки и стенописи.
Стари търг е централният площад на Стари град и сградите на него.
Парк „Тиволи” е най-големият парк в Лйбляна. Заема площ от 5 кв. Км., а главната му алея е по проект на Йоже Плечник.
Францисканската църква „Благовещение”, построена в периода 1646 г – 1660 г- и е покрита със стенописи от XIX в.
Площад „Прешерн” и статуята на поета.Музеи: Статуята на поета
Словенският национален музей с исторически експонати.
Словенският музей за естествена история с изложби, посветени посветени на дивата природа на страната, както и ценна колекция от минерали.
Националната галерия с най-ценните колекции с творби на изкуството от страната, включително и пейзажи от XVII – XIX в.