Обща информация за Любляна, столицата на Словения
Столицата на Словения – Любляна се намира в централната част в близост до река Любляница. Градът е основан от славяни през VII в. Въпрекималките си размери, Любляна е най-големият град в Словения, както и нейният главен политически, икономически, научен и културен център.
Името на града произлиза от латинската дума „aluviana”, което препраща към честите наводнения и немската дума „laubach”, което означава блато. И не случайно, в града се изсипват огромно количество валежи. Друга теория твърди, че името на Любляна произлиза от словенската дума „ljubljena”, което в превод означава възлюбена.Климат на Любляна
Климатът на Любляна е умерено-континентален. Характерно за този климатичен пояс е топло лято и относително студена зима. През юли средната температура варира между 14 и 27 градуса по Целзий. Това е най-топлия летен месец в Любляна. Най-ниските температура са измерени през месец януари – от -4 до 2 градуса. Около 90 дни в годината са с ниски температури – под нулата, а само 11 са с температура около 30 градуса.
Валежи в Любляна
Средното годишно количество на валежите в Любляна достига до 1400 мм. Градът е един от най-дъждовните не само в Словения, но и в Европа.
Икономика на Любляна
Промишлеността е основния източник на приходи за града. Тук има заводи на хранителната индустрия, тютюневи фабрики, текстилни и обувни заводи, за машиностроене, за химически и хартиени продукти. Почти една трета от брутния вътрешен продукт на страната се генерира в Любляна. Ръстът на безработицата е по-нисък, отколкото в провинциата, около 6,5%. Финансовият сектор на града също е развит. Тук се намират множество банки и застрахователни компании. В Любляна има и фондова борса.
Кой е бащата на постмодернизма в Любляна?
Барселона има своя Гауди, А Любляна – Йоже Плечник. Словенският архитект оформя съвременния градски пейзаж на словенската столица. Някои наричат Плечник „пророк на постмодернизма”. Той учи в Грац и Виена, след което прекарва 10 години в Прага. През 1920 г. чехословашкият президент Томаш Масарик назначава Плечник за главен архитект на квартала със замъка Храдчани. Словенският архитект допринася много за реновирането на двореца в Прага. Плечник се завръща в Любляна през 1922 г., където започва да работи като лектор в университета. През 1925 г. стартира реконструкцията на града. Благодарение на неговият труд, къщите в стил барок и ар нуво днес се отличават с мотиви от древни цивилизации, ислям и местния фолклор. Плечник проектира наново Националната библиотека и Университетската библиотека, както и централния пазарен площад и кея в центъра на Любляна с известния Троен мост. Проектирана е нова сграда за парламента, но Втората световна война прекъсва нейния строеж.
История на Любляна в дати
– През 2000 г. пр. Хр. се появяват първите следи от заселване в района.
– През 1 в. започва основаването на римската колония Емона.
– През 452 г. селището е разрушено от хуните.
– През VII в. се появяват първите славянски селища в района.
– През 1144 г. се появяват първите писмени сведения за селото, предшественик на днешна Любляна, което е носило името Лувигана.
– През 1220 г., селището придобива статут на град.
– През 1278 г. започва началото на управлението на Хасбургите.
– През 1511 г., градът е разлюлян от мощно земетресение.
– През 1550 г.започва публикуването на първите книги на словенски.
– В периода 1809 г – 1813 г градът става столица на илирийските провинции.
– През 1895 г, градът е почти напълно унищожен от второ много силно земетресение.
– През 1991 Любляна става столица на Словения.
Интригуващи факти за Любляна
Знаете ли, че…
- На герба на Любляна е изобразен змей върху кула, за който се твърди че е чудовището, победено от Язон по време на търсенето на Златното руно.
- През Средновековието, Тройният мост над Любляна е извън границите на града. Шестнадесет обущари работили за него, за да не плащат данъци.
- Адресът на бароковата къща „Швайгер” трябвало да бъде „Стари търг” 13. Но управата решила да смени номера, защото с номер 13 били всички публични домове в Любляна.
- По време на Втората световна война, градът е заобиколен от 30 километрова бодлива тел, за да могат окупационните войски да предодватят сътрудничество между партизаните и съпротивата.
- Учени установяват, че в района на града е имало над 60 силни земетресения.
- Немското име на Любляна става известно чрез „Лайбах”, най-популярната музикална група на Словения.