Покрай брега на река Дунав се простира градската градина на град Видин. Със своето красиво оформление, редуващи се дървета, алеи и прекрасни цветни градини паркът е място за релаксиране на гражданите и гостите на град. Видин.
Но освен това в него се намират исторически обекти, които са символ на града. Един от тези символи е Джамията на Осман Пазвантоглу. Тя представлява комплекс от джамия и библиотека. Вероятно към комплекса е имало медресе (училище),или завие (малка мюсюлманска обител). Особеност на джамията е, че на минарето няма характерният турски полумесец, а стилизирано изображение на пика, или обърнато сърце. За това джамията на Осман Пазвантогу е известна като „Сърцатата джамия”.
За произхода на този необичаен знак има различни предположения. Едното е, че това е емблемата на поделението, където е служел Пазвантоглу и противопоставяне на султанският полумесец; второ, че означава любовта към майка му и последното, че обърнатата пика е знак за разбитото му сърце от несподелена любов към българка – християнка.
Самата джамия има предверие, оформено като галерия, разполага с балкон за жените, а таванът е с красива дърворезба. Стените са изписани с религиозни текстове. Минарето завършва със споменатата пика на върха си. Според думите на самият Осман, джамията е посветена на баща му, а библиотеката – на майка му.
Библиотеката е разполагала с голям брой книги. Те били съхранени в 24 сандъка. От тях 2014 тома са предадени на Турция , а 650 се намират в ориенталският отдел към националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий” в София. Целият комплекс е построен в периода 1801 – 1803 година.
Самият Осман Пазвантоглу е роден през 1758 година в днешна Албания в заможно еничерско семейство. Многократно е изселван заедно с баща си Йомер Пазвантоглу, докато през 1792 се заселват във Видин. Заедно със свои съподвижници Осман Пазвантоглу организира непрекъснати набези върху султанските земи През 1793 султан Селим III издава заповед „ Разбойникът Осман Пазвантоглу да бъде заловен и усмъртен”
През 1795 година Пазвантоглу открито и окончателно се обявява срещу султана. През 1797 година срещу Пазвантоглу е пратен Мустафа паша начело на 40000 души войска. Акцията е неуспешна и Осман минава в контра настъпление. Събира 80 хилядна войска и завладява Врачанска, Ловчанска, Плевенска и Севлиевска кааза и се отправя към Велико Търново. Войската му се състои от отцепници еничери (дахии) Но под неговите знамена застават и македонските българи Корчо и Кондо войвода, както Велко войвода и Гяур Имам. Феодалът печели християните с обещание за облекчен поземлен режим, както и с равностойно отношение към мюсюлмани и християни Насилствено прави Софроний Врачански Епископ на Видин за легитимирането си пред християните. Като такъв го държи 3 години. Прави опит за установяване дипломатически отношения с Наполеон Бонапарт.
Освен джамията построява и кръстата казарма на еничарите която е запазена и до днешни дни.От 1969 година е обособена като етнографски музей, в който са показани артефакти описващи живота на населението на град Видин и Видинският регион. Обяснителните надписи са на български, руски, английски, немски и френски език. По програма “Регионално развитие” в днешни дни на Кръстата казарма е извършен основен ремонт, и допълнително укрепване, което ще я направи привлекателна туристическа дестинация на град Видин.
Автор: Иван Иванов